بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار♻️ به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

سهیلا شیبانی نژاد کارشناس ارشد پرستاری گفت:


?? اين بيماران اغلب به دليل نداشتن رفلكس بلع داراي لوله معده هستند كه از اين طريق تغذيه مي شوند به همين دليل دهان شويه هر 4 تا 6 ساعت انجام مي شود و بعد از هر بار غذا دادن از طريق لوله با مقداري آب شسته شود.

⭕ رژيم غذايي نرم و مايعات است جهت پشگيري از زخم هاي معده ناشي از استرس دادن آنتي اسيد و دور نگه داشتن آنها از استرس لازم است.

?? اين بيماران دچار بي اختياري در دفع ادرار و مدفوع هستند و ممكن است داراي سندهاي ادراري خارجي يا داخلي باشند كه جهت پيشگيري از احتباس ادراري دفع مايعات بايد كنترل شود.
✋?در صورت كدر شدن رنگ ادرار و يا خوني شدن بهتر است لوله تعويض شد (در غير اين صورت هر 7 تا 14 روز يكبار تعويض آن كافي است) شست و شوي ناحيه لازم است و جهت كنترل دفع مدفوع بهتر است بيمار را عادت داد كه در ساعات مشخصي دفع صورت گيرد در صورت بروز اسهال و يا يبوست هاي طولاني با پزشك مشورت شود.

?? در صورتي كه فرد در پلك زدن دچار مشكل مي باشد بهتر است از قطره هاي اشك مصنوعي استفاده شود.

?? به دليل نداشتن حركت احتمال زخم شدن پوست در نواحي اتصال با زمين وجود دارد به خصوص در افرادي كه دچار بيماري ديابت ( قند) هستند.

⭕ جهت پيشگيري بهتر است هر 2 ساعت وضعيت بيمار تغيير يابد. ماساژ نواحي تحت فشار لازم است از حلقه هاي هوايي و يا درست كردن حلقه هايي از پارچه و قرار دادن آن درزير ناحيه پوست قرمز و يا تحت فشار از تماس با زمين جلوگيري مي كند.

?? شست و شوي مرتب پوست با آب و صابون ( و يا شامپوي بچه) در صورت بروز زخم استفاده از پانسمان و يا مراجعه به پزشك جهت انجام كشت از ترشحات زخم و يا برداشتن پوست خشك و تيره رنگ لازم است.

⭕ استفاده از آنتي بيوتيك در اين مواقع ضروري است.

✋?در بيماراني كه لوله هاي معده و يا تراكئوستومي ( راه هوايي مصنوعي ) دارند هواي تنفسي آنها بدليل خشكي مخاط مرطوب نيست كه بهتر است از دستگاه بخور و مرطوب كردن هواي اطاق از اين امر پيشگيري شود.

⭕فيزيوتراپي تنفسي بسيار اهميت دارد مي توان اين را تشويق به سرفه و تنفس عميق كرد 0 ميتوان كف دست ها را با ضربه ملايم به پشت بيمار زد تا به خروج ترشحات كمك كرد.

⭕جهت جلوگيري از تحليل رفتن و ضعف عضلات اندامها را حركت داد و مفصل ها را باز و بسته كرد تا از خشكي مفاصل جلوگيري شود و از لخته شدن خون در آنها جلوگيري كرد در صورت داشتن ورم در دستها و پاها ميتوان با كمك يك بالش و يا پتو آنها را بالاتر از سطح بدن قرار داد.

?? بي خوابي در اين بيماران شايع است روشن بودن چراغ- سرو صدا مي تواند موجب بي خوابي اين بيماران گردد تجويز آرام بخش طبق دستور پزشك نيز به خواب آنها كمك مي كند.

⭕ ايجاد يك ارتباط خوب مي تواند از بوجود آمدن استرس و در نتيجه زخم معده در اين بيماران جلوگيري كند دادن داروي آنتي اسيد و يا سايمتيدين در اين بيماران طبق دستور پزشك صورت مي گيرد ايجاد مي كند.

✋?در صورت بي قراري و حركات غير ارادي اين بيماران بايد اطراف تخت و يا رختخواب نرده و يا بالش گذاشت قرار دادن وسايل گرمازا و يا برقي در نزديكي آنها مي تواند خطراتي را بوجود آورد.

⭕هنگام چرخش و حركت دادن بيمار مراقب راه هوايي آنها باشيد تا خفگي پيش نيايد.

☠️ تغيير در ميزان سطح هوشياري مي تواند باعث خطرات و يا عواقبي در اين بيماران گردد.

? بهتر است در منزل فشار خون اين بيماران كنترل شود و رژيم غذايي را تا حد امكان مايعات كم نمك و كم چربي در نظر بگيريم.

? انجام آزمايشات هر چند وقت يكبار لازم است تا الكتروليت ها در سطح متعادل قرار بگيرند.

? به محض ديدن پوست قرمز رنگ بيمار را به سمت مخالف بچرخانيد و پوست را ماساژ دهيد و در معرض هوا بگذاريد.

? بيماراني كه سابقه ( قند) دارند بيشتر در معرض زخم بستر هستند رژيم غذايي آنها بايد مايعات بدون قند و يا آب ميوه هاي رقيق شده با آب باشد.

آموزش هنگام ترخیص;

⭕به بیمار در مورد عوارضی که ممکن است به بروز بیماری کمک کند هشدار دهید همانند: بالا بودن فشار خون، بالا بودن چربی خون، دیابت و .......
انجام اقدامات مناسب را برای کاهش و برگشت علائم سکته مغزی به بیمار توصیه کنید.