بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

این روزها پای آمپول دگزامتازون به باشگاه های بدنسازی باز شده و از این آمپول برای حجم دهی به عضلات استفاده می کنند که به گفته متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا باعث تجزیه عضلات هم می شود.

دکتر زهرا پورمنتصری اظهار داشت: دگزامتازون نه تنها به افزایش حجم عضلات و توان ورزشکاران منجر نمی شود، بلکه باعث افزایش تجزیه عضلات، کاهش توده عضلانی و ضعف آن می شود.

وی ادامه داد: همچنین با مصرف این دارو امکان پارگی و آسیب دیدن تاندون ها در ورزشکاران هنگام انجام حرکات ورزشی بشدت افزایش می یابد.

دکترپورمنتصری گفت: دگزامتازون دارویی از دسته کورتیکواستروئیدها یا همان کورتون هاست که اثرات گسترده ای در قسمت های مختلف بدن می گذارند که این اثرات همانطور که می توانند در درمان طیف زیادی از بیماری ها مفید باشند، می توانند عوارض جانبی زیادی را هم به جا بگذارند.

وی با اشاره به اینکه بتامتازون، دگزامتازون، تریامسینولون، داروهای تزریقی کورتون داری هستند که مانند شمشیر دو لبه عمل می کنند و عوارض خطرناکی به سیستم ایمنی بدن وارد می سازند ادامه داد: هر چند کورتون علائم بیماری را کاهش می دهد اما بیماری را از میان نمی برد و مانع رسوب کلسیم در استخوان ها می شود و فرآیند استخوان سازی را کاهش می دهد.

به گفته وی نخستین عارضه دگزامتازون، پوکی استخوان است هرچند عوارضی مانند فشار خون، چاقی، خونریزی گوارشی، اختلالات بسیار شدید هورمونی، مشکلات بینایی از قبیل کاهش بینایی، آب مروارید و آب سیاه را دامن گیر انسان می کند.

متخصص بیماری های عفونی بیان کرد: افرادی که از دیابت و فشار خون بالا رنج می برند، باید پیش از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنند، زیرا مصرف دگزامتازون با وجود فواید درمانی می تواند با مصرف نابجا، عوارض خطرناکی مثل تاخیر در بهبود زخم ها، افزایش فشار، چربی و قند خون به همراه داشته باشد.