بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش  روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

دکترکاوه کاشانی  متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا گفت: بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تدریجی و یک اختلال حرکتی است که بر اثر کاهش سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ به وجود می‌آید. 

وی با بیان اینکه این بیماری غیرقابل علاج می‌تواند به فلج و در نهایت مرگ نیز منجر شود، اظهار داشت: به طور معمول نشانه های پارکینسون ابتدا در یک سمت بدن پدیدار می‌شود و با گذشت زمان به سمت دیگر بدن هم راه پیدا می یابد.
دکتر کاشانی ادامه داد: اگر 2 علامت یا بیشتر (در یک سمت بیشتر از سمت دیگر) در فردی دیده شود، تشخیص پارکینسون داده می‌شود مگر اینکه نشانه های دیگری همزمان وجود داشته باشد که بیماری دیگری را مطرح کند.
این پزشک متخصص گفت: در مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولا در یک طرف بدن وجود دارد و احتیاجی نیز به درمان ندارد اما با پیشرفت بیماری، فردی که دست لرزان خود را در جیب یا پشت خود پنهان می‌کند یا چیزی را برای کنترل ارتعاش مدام در دست می‌گیرد، دیگر قادر به پنهان کردن لرزش‌های شدید اندام به ویژه به هنگامی که می‌خواهد تمرکز بیشتری به خود دهد، نیست.
وی بیان کرد: همچنین، تغییرات صدا (ضعیف و بم)، از بین رفتن حالت طبیعی چهره مانند ثابت شدن صورت یا خیرگی چشم، اختلال در جویدن و بلع، آبریزش دهان، افسردگی و عصبی بودن از جمله علایم این بیماری هستند.
دکترکاشانی افزود: مشکلات در به خاطر سپردن یا به یاد آوردن اطلاعات جدید، سفتی عضلات، غیر طبیعی بودن قامت (خمیده) بی‌نظمی حرکات بدن، راه رفتن نامتناسب به حالتی که پاها به زمین کشیده می‌شوند که فاصله پاها نسبت به هم بیشتر از حالت طبیعی است، مشکل در سخن گفتن نیز از دیگر نشانه های شایع این بیماری هستند.
به گفته وی، تشخیص بیماری به طور معمول مبتنی بر معاینه فیزیکی است اما بررسی‌های طبی و اسکن مغز نیز برای اطمینان از عدم وجود بیماری‌های دیگر و رد سایر اختلالات انجام می‌شود.
این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: این بیماری اغلب در سنین 50 تا 70 سالگی بروز می کند و میزان شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است اما ابتلای به این بیماری در سنین پایین‌تر نیز گزارش شده است.