بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

دکتر کاوه کاشانی متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا ;

برخی افراد قبل از بروز سردرد دچار تغییراتی در خلق و خوی خود می‌شوند آنها تحریک پذیر و برانگیخته یا افسرده هستند و بو یا طعم های خاصی را احساس می‌کنند.

اگر شخصی این نوع سر درد را به صورت مکرر و دوره ای تجربه  کند مبتلا به میگرن است و  برای درمان آن می بایست حتما اقدام نمایند.

هر سردرد جدیدی که به طور غیر معمول شدید است یا بیش از چند روز طول می کشد باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

مبتلایان به میگرن سردردشان به قدری شدید و تپش دار است که  مجبور می‌شوند برای کاهش آن  محل درد را به شدت فشار دهند هرچند این فشار تاثیری در برطرف شدن درد ندارد. آنها دچار خستگی و خمیازه های مکرر و یا تنش عضلانی می‌شوند.

این افراد باید الگوی تغییرات سردرد مانند محرک‌های جدید را با پزشک درمیان گذارند ، چنانچه سردرد با گیجی، تب، سفتی گردن همراه باشد می بایست سریع به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه نمایند.

استرس و هیجان‌های شدید، بی‌خوابی، پُر خوابی، گرسنگی، خستگی، مصرف بعضی از غذاهای خاص مانند انواع پنیر، ادویه، بعضی غذاهای کنسرو شده، ترشی، آلودگی‌های زیست‌محیطی اعم از آلودگی هوا و گرد و غبار، برخی از بوها، تغییرات فشار هوا، ضربه به سر و تغییرات هورمونی قاعدگی از عوامل تاثیرگذار در بروز و شدت میگرن هستند.

میگرن عمدتا از روی نشانه های آن تشخیص داده می‌شود اما پزشک ممکن است انجام اسکن مغزی را تجویز کند تا منشاء بیماری های دیگری که موجب سردرد می شوند مانند، تومور مغزی یا خونریزی مغزی را تشخیص دهد.

به طور معمول سردردهای میگرنی، یک طرف سر و نزدیک به شقیقه و چشم، ایجاد می‌شود و بین چهار تا ۷۲ ساعت طول می کشد اما در سردرد معمولی درد در اطراف پیشانی است.