بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

دکتر زهرا پورمنتصری متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا گفت: داروهای کورتونی اثر بخشی داروهای کنترل قند، فشار و چربی خون را کاهش می دهد و بیمار، بدون آن که خود بداند در معرض بروز اختلالات خطرناک متابولیکی قرار می گیرد.

وی با بین اینکه خانم ها در دوران یائسگی باید از عوارض دگزامتازون در افزایش ابتلا به پوکی استخوان آگاه باشند اظهار داشت:بیمار قبل از مصرف داروهای کورتونی پزشک را از سابقه آلرژی به این داروها یا مصرف هر نوع مسکن غیراستروئیدی مانند آسپرین و مفنامیک اسید مطلع کند چون مصرف این نوع مسکن ها با مشکلات گوارشی همرا است و حتی شخص را در معرض ابتلا به زخم معده و خونریزی های گوارشی قرار می دهد.

وی گفت:تزریق آمپول دگزامتازون برای بیمار هنگام بروز سرماخوردگی در کشور ما بسیار شایع است، شاید در ظاهر با تزریق دگزامتازون،علائم سرماخوردگی به سرعت از بین برود اما به علت اثراتی که این دارو بر تضعیف سیستم ایمنی بدن می گذارد خطر ابتلا به بیماری های عفونی در بیمار افزایش می یابد.

به گفته وی بیمار باید در چنین شرایطی هر نوع علامت ساده همچون تب و بی حالی را جدی بگیرد و به پزشک مراجعه کند زیرا ممکن است در معرض ابتلا به یک بیماری جدی عفونی قرار داشته باشد.