بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

دکتر زهرا پورمنتصری متخصص بیماری های عفونی و عضوهیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی فسا ;

پایه اصلی کنترل آنفلوآنزا ، شست‌وشوی دست‌هاست، ویروس آنفلوآنزا حداقل به مدت ۵ دقیقه بر روی دست زنده می ماند و به راحتی با دست دادن به فرد دیگری منتقل می شود

آنفلوآنزا در تمام طول سال اتفاق می‌افتد، اما در فصول سرد سال شرایط انتقال ویروس بیشتر فراهم می‌شود که با رعایت بهداشت فردی و عمومی، می توان از انتقال این بیماری جلوگیری کرد. 

اگر علائمی چون آبریزش بینی، تب، بدن‌درد و... دارید، از رفتن به محل کار و یا فرستادن کودک دارای این علائم به مدرسه، به مدت حداقل دو تا سه روز جدا خودداری کنید، دست ندهید، روبوسی نکنید، اگر آبریزش بینی دارید از دستمال کاغذی یکبار مصرف استفاده کنید و بلافاصه دست‌تان را با آب و صابون بشویید؛ باید توجه کرد که شست‌وشوی مکرر دست‌ها منجر به قطع زنجیره عفونت‌های ویروسی می‌شود.

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آنفلوآنزا نه تنها کمکی به درمان این بیماری نمی‌کند بلکه ممکن است عوارض آن را تشدید کند; 

تزریق دگزامتازون، بتامتازون، متیل  پردنیزولون، هیدروکورتیزون در موارد ابتلا به آنفلوآنزا اصلا توصیه نمی‌شود، اگر چه این داروها علائم التهاب را کاهش می‌دهند اما در عوض باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی فرد و تکثیر بیشتر ویروس آنفلوآنزا می شوند. 

اغلب افراد مبتلا به آنفلوآنزا علائمی مانند تب، درد گلو، بدن درد شدید، سرفه های خشک دارند، عوارضی که برای رهایی از آنها باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد.
  دوره درمان این بیماری حدود
۴ الی ۱۰ روز طول می‌کشد که استراحت مطلق، مصرف سبزی‌ها، استفاده از مکمل‌های ویتامین C و مایعات گرم می‌تواند کمک زیادی به درمان این بیماری کند اما در مواقع تشدید این بیماری لازم است بیمار به پزشک مراجعه و طبق تجویز پزشک دارو مصرف کند.