بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا

tech

مشاهده کلیه اخبار

به گزارش روابط عمومی بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا;

دکتر کاوه کاشانی متخصص مغزواعصاب بيمارستان دكترعلي شريعتي فسا گفت: كمبود اسيدفوليك و ويتامين هاي D و B12، بيماري ديابت، استفاده از آب چاه يا مصرف تركيبات آفت‌كش، استرس و شيوه نوين زندگي از عوامل موثر در ابتلا به بيماري پارکینسون هستند.

وی  اظهار داشت: برخی افراد لرزشهای خفیفی در دست خود دارند که برای مخفی نگه داشتن آن از دید دیگران مجبور هستند مدام  دست لرزان خود را در جيب يا پشت خود پنهان کنند يا براي كنترل این ارتعاش مدام چيزي را در دست خود میگیرند .

دکتر کاشانی اضافه کرد: در مراحل اوليه این بيماري که از آن به پارکینسون یاد میشود، ارتعاشی ملایم و معمولا در يك طرف بدن وجود دارد و احتياجي نيز به درمان ندارد اما با پيشرفت بيماري، این لرزشهای خفیف به تدریج به لرزشهای شدیدی تبدیل میشوند که ديگر فرد قادر به پنهان كردن آن نخواهد بود و مشکلات زیادی را برای او بوجود خواهد آورد.

به گفته وی بيماري پاركينسون يك اختلال عصبي تدريجي و يك اختلال حركتي است كه بر اثر كاهش سلول‌هاي مغزي توليدكننده دوپامين‌ به وجود مي‌آيد.

نورولوژیست بیمارستان دکتر علی شریعتی فسا گفت:ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، كندي حركات، سختي و خشك شدن دست، پا، بدن و نداشتن تعادل، چهار نشانه اصلي از ابتلاي به بيماري پاركينسون هستند.

وی اضافه کرد: اگر 2 علامت يا بيشتر (در يك سمت بيشتر از سمت ديگر) در فردي ديده شود، تشخيص پاركينسون داده مي‌شود مگر اينكه نشانه هاي ديگري همزمان وجود داشته باشد كه بيماري ديگري را مطرح كند.

وي با بيان اينكه اين بيماري غيرقابل علاج مي‌تواند به فلج و در نهايت مرگ نيز منجر شود، اظهار داشت: به طور معمول نشانه هاي پاركينسون ابتدا در يك سمت بدن پديدار مي‌شود و با گذشت زمان به سمت ديگر بدن هم راه پيدا مي يابد.

دکتركاشاني ادامه داد: تغييرات صدا (ضعيف و بم)، از بين رفتن حالت طبيعي چهره مانند ثابت شدن صورت يا خيرگي چشم، اختلال در جويدن و بلع، آبريزش دهان، افسردگي و عصبي بودن از جمله علايم اين بيماري هستند.

وی اضافه کرد: مشكلات در به خاطر سپردن يا به ياد آوردن اطلاعات جديد، سفتي عضلات، غير طبيعي بودن قامت (خميده) بي‌نظمي حركات بدن، راه رفتن نامتناسب به حالتي كه پاها به زمين كشيده مي‌شوند كه فاصله پاها نسبت به هم بيشتر از حالت طبيعي است، مشكل در سخن گفتن نيز از ديگر نشانه هاي شايع اين بيماري هستند.

به گفته وي تشخيص بيماري به طور معمول مبتني بر معاينه فيزيكي است اما بررسي‌هاي طبي و اسكن مغز نيز براي اطمينان از عدم وجود بيماري‌هاي ديگر و رد ساير اختلالات انجام مي‌شود.
متخصص مغز و اعصاب گفت: بيماري پارکینسون اغلب در سنين 50 تا 70 سالگي بروز مي كند و ميزان شيوع آن در مردان بيشتر از زنان است اما ابتلاي به اين بيماري در سنين پايين‌تر نيز گزارش شده است.
وي افزود: بهترين راه پيشگيري از ابتلاي به بيماري پاركينسون، تغذيه مناسب و انجام فعاليت هاي ورزشي است، انجام حركات ورزشي ساده به صورت مرتب بدن را از ابتلا به اين حالات دور مي كند همچنين مصرف برخي از مواد غذايي به ويژه ميوه و سبزي ها سد محكمي در برابر ابتلا به بيماري پاركينسون میباشند.
دکتركاشاني بيان كرد: عوامل ژنتيكي و محيطي مانند سابقه فاميلي مثبت، جنسيت مذكر، ضربه به سر، تماس با آلاينده‌ها به ويژه حشره كش‌ها و آلودگي هوا، آسيب مغزي و رژيم‌هاي غذايي حاوي مقادير بالاي چربي‌هاي اشباع نشده در بروز اين بيماري موثر هستند.

این متخصص اظهار داشت: با حذف يا كاهش عوامل خطرساز در طول زندگي، تغيير سبك زندگي و تغذيه سالم مي‌توان به پيشگيري از ابتلاي به اين بيماري كمك كرد.

وي بيان كرد: 50 تا 80 درصد موارد پاركينسون به دمانس كه همانا اختلال در مهارت‌هاي ذهني و عملكردي، از دست دادن حافظه و ساير توانايي‌هاي شناختي است منجر مي شود.
متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: تاكنون درماني براي اين بيماري يافت نشده و درمان‌هاي موجود با هدف كاهش علايم، كنترل بيماري، جلوگيري از ناتوان شدن و از كار افتادگي بيماران مبتلا انجام مي شود.